Dzień Bezpiecznego Internetu 8 luty
8 lutego 2022
Drodzy rodzice,
Z okazji dzisiejszego dnia bezpiecznego Internetu chciałem się do Was zwrócić z kilkoma słowami troski i obawy o nasze pociechy. Wychowanie to niezwykle trudny proces, który towarzyszy nam na każdym kroku. Uczymy nasze dzieci jak należy zachowywać się w piaskownicy, na placu zabaw czy też przy przechodzeniu przez jezdnię. Musimy pamiętać również o udzielaniu wyraźnych wskazówek, jak należy zachowywać się w Internecie. Brak należytej ostrożności w sieci może być dla dziecka równie niebezpieczny, jak brak ostrożności w prawdziwym życiu. Powszechny dostęp dzieci do komputerów i Internetu ma niewątpliwie wiele zalet, ale żaden rozsądny rodzic nie powinien zapominać o ciemnych stronach sieci i zagrożeniach, jakie mogą czyhać na jego pociechy. Przypadkowe klikanie może zaprowadzić naszą pociechę na strony, które nawet dorosłego przyprawiłyby o dreszcze. Wulgaryzmy, przemoc, pornografia – wystarczy kilka kliknięć, by nasze dziecko znalazło strony, których nie powinno oglądać. Negatywny wpływ tego typu treści na małe dzieci jest ogromny.
Warto pamiętać również o tym, że dzieci też często same dopuszczają się różnych przewinień. Dzieci bywają „okrutne”, a nowoczesne technologie dają im nowe możliwości prześladowania rówieśników. W sieci coraz częściej pojawiają się przejawy cyberbullingu, czyli szykanowania, pomawiania i znęcania się psychicznego. Formami ataku są: preparowanie witryn internetowych, wpisów na forach dyskusyjnych czy dręczenia przez komunikatory sieciowe i na portalach społecznościowych.
W związku z powyższymi zagrożeniami wysyłam Wam rodzice pakiet informacji dotyczący w/w zagadnień. Zachęcam do zapoznania się z materiałami gdzie znajdą Państwo informacje o rodzajach zagrożeń i sposobach radzenia sobie z nimi.
Przesyłam do wglądu: broszurę informacyjną „6 pułapek Internetu oraz mediów społecznościowych”, obszerny ale wyczerpujący temat poradnik dla rodziców Ministerstwa Edukacji Narodowej z zakresu bezpieczeństwa w Internecie „Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie”. Dla młodszych i nie tylko dzieci przesyłam link ukazujący tradycyjne bajki w nowoczesnych odsłonach pokazujących zagrożenia jakie czyhają w sieci: https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki/dla-dzieci2
Proszę pamiętać o specjalnym nr telefonu 800 100 100 dla rodziców i nauczycieli, pod którym można znaleźć informacje m.in. na temat cyberprzemocy i zagrożeniach związanych z nowymi technologiami.
Łukasz Kleszcz
pedagog